Hlavná syrárka rodinnej farmy Fauna vo Veľkých Úľanoch, Katarína Czadróová, vyrába svoj vlastný syr od začiatkov farmy, pričom sa svojmu remeslu stihla priučiť aj od francúzskych syrárov. Okrem kvalitného mlieka a pár gramov syridla by vraj nemalo chýbať to najpodstatnejšie — chuť vyhrnúť si rukávy.
Náš najobľúbenejší kaviarenský trend? Pospať si cez víkend dlhšie a dať si neskoré raňajky s celou svojou rodinou alebo priateľmi, ktorých ste dlho nevideli. Ako tento trend vznikol a ako si môžete svoj brunch vyskladať vo Fachu?
Punč dokázal inšpirovať Charlesa Dickensa, zahriať nejednu generáciu a tiež položiť základ modernému bartendingu. Počas zimy preto rozhodne nesmie chýbať ani na našom nápojovom lístku v kaviarni. Ochutnajte všetky štyri variácie!
Pokiaľ v našej kaviarni zrovna narazíte na kávu Muyongwe od pražiarne Goriffee, máte skvelú príležitosť ochutnať kávu, ktorá minulý rok získala najvyššie ocenenie v Rwande – prvé miesto na prestížnej súťaži Cup of Excellence.
Aj keď je kváskový chlieb našou obrovskou láskou, málokedy sa nám podarí zjesť ho celý naraz. Spísali sme preto 4 rady ako sa jednoducho starať o kváskový chlieb, ktorý si vo Fachu môžete kúpiť každý deň.
Túžba robiť veci inak nám vo Fachu nie je cudzia, a tak sme sa rozhodli podporiť hlavne slovenských pražiarov výberovej kávy. Od koho máme aktuálne kávu na mlynčekoch?
Katarína Kovácsová, spolumajiteľka kočovného pivovaru IKKONA, rada nadväzuje spoluprácu s inými sládkami a v rôznych pivovaroch varí samé dobrodružné pivá – od klasických ležiakov až po vrchne kvasené pivá typu Indian Pale Ale.
Ľadové kávy sú synonymom letného osvieženia – vždy správne vychladené, plné kofeínu, pripravené kedykoľvek vzpružiť a nakopnúť. Aký je rozdiel medzi našimi dvoma obľúbencami, japonským cold dripom a cold brew?
Aj keď majú naše otvorené sendviče veľmi blízko k tradičným obloženým chlebíkom, chuťovo sa na ne vôbec nepodobajú. Čaká na vás napríklad aj domáca bravčová terina, vlastný gravlax alebo vajíčkovo-bylinkový krém s ančovičkami.
V našej kuchyni najradšej pracujeme so surovinami, ktoré sú práve okolo nás. Tá ich čerstvosť, šťavnatosť a plnosť chutí sa nedá s ničím iným zameniť. Presne také boli aj jahody, z ktorých sme vyrobili náš domáci sirup.
V našej kaviarni a juice shope sa to už hemží personálom a všetci sa pripravujeme na skoré otvorenie. Pozrite sa, ako nám to ide a čo všetko pre vás v týchto dňoch chystáme.
Erik Šimšík zo slovenskej pražiarne Goriffee zásobuje našu kaviareň čerstvo praženou kávou, ktorú sám vyberá a nakupuje priamo od farmárov v Afrike. Ktorú z káv si naši baristi vybrali a ako to pri takom pražení vôbec prebieha?
Žargón nejedného moderného baristu má pre mnohých veľmi blízko k vesmírnej reči. Cappuccino poznajú snáď všetci, no čo taký cupping, red eye či vacuum pot?
Cascara sa za posledné roky stala obrovským fenoménom v kávovom svete. Kombinuje totiž kávu a čaj, aj keď vo svojej podstate nie je ani jedno. Ide o vysušené a vylúhované šupky z kávových čerešní, ktorých chuť sa líši podľa odrody kávovníka.
Dobrý pekár vždy presne vie, čo každé cesto práve potrebuje. Jeho cit a skúsenosti sú nenahraditeľné, aj keď taká váha, správna forma, či teplomer mu vedia veľakrát uľahčiť jeho cestu k chrumkavej kôrke a vytúženej mäkkej striedke.
Chrumkavé bagety, kváskové bochníky alebo aj sladké škoricové rolky – pec vo Fachu dostáva zabrať a každý deň vypeká čerstvé pečivo. Odkiaľ máme kvások a prečo si náš šéfkuchár zavolal na pomoc švédsku pekárku Linu? Pozrite si naše dvojminútové video.
S príchodom novej kávovej vlny zažíva filtrovaná káva renesanciu. Venuje sa jej čoraz väčšia pozornosť, vymýšľajú sa rôzne alternatívne kávovary a baristi si pri príprave dávajú záležať aj na tých najmenších detailoch.
Káva stelesňuje mnoho vecí – pre niekoho je to ranný životabudič, pre iného radosť, s ktorou môže každý deň pracovať. Prečítajte si, ako ku svojmu remeslu pristupujú baristi kaviarne Bread & Coffee.
Bullar, častokrát nazývané aj ako Kanelbulle, je sladké pečivo, ktoré si vymysleli Švédi ako perfektný doplnok ku svojej poobednej šálke kávy. V pekárni Fachu sa pečie podľa tradičného receptu priamo od švédskej pekárky Liny Simoncelli.
Do Fachu zavítala Lina Simoncelli, sous chef v švédskej reštaurácii Hillenberg, ktorá pritom pomohla šéfkuchárovi Lukášovi Heskovi zvládnuť rôzne techniky pečenia chlebov a ich receptúr. Prečítajte si rozhovor, ktorý s ňou pri tejto príležitosti urobila šéfredaktorka Anna Jablonowska-Holy z magazínu Pyré.