Ľadové kávy sú synonymom letného osvieženia – vždy správne vychladené, plné kofeínu, pripravené kedykoľvek vzpružiť a nakopnúť. Aký je rozdiel medzi našimi dvoma obľúbencami, japonským cold dripom a cold brew?
Hlavný rozdiel je v teplote
Japonský cold drip vlastne nie je žiadna novinka. Káva sa pomaly, najlepšie krúživým pohybom, zalieva horúcou vodou, buď pomocou V60-tky alebo Chemexu, pričom kávový extrakt pomaly kvapká na ľad, ktorý ho okamžite ochladzuje.
Pri cold brew sa, narozdiel od cold dripu, používa po celý čas iba studená voda, ktorá sa však musí kompenzovať dlhým časom extrakcie. Je to časovo náročný proces, kedy sa káva lúhuje osem, dvanásť, a niekedy aj osemnásť hodín. Vždy záleží na samotnej káve, receptúre a baristovi.
Najjednoduchší spôsob? Prekvapkávanie na ľad
Za jednu z najjednoduchších príprav ľadovej kávy sa považuje práve japonský cold drip. Aj keď to chce trochu logiky a matematiky vypočítať správny pomer použitej horúcej vody, kávy a ľadu, výsledkom je takmer vždy parádne vychladená a zároveň aj chutná káva.
Na jej prípravu sa hodia skôr kávy s ovocným profilom, s dominanciou citrusového alebo lesného ovocia, ktorým chlad dodá ešte väčšiu iskru a šťavu. Naopak, kávy, ktoré v chuti pripomínajú čokoládu, či oriešky, by na ľade chutili celkom nezaujímavo a plocho, čo by bola veľká škoda.
Laboratórium na studenú extrakciu
Úplne opačným prípadom je káva extrahovaná za studena, tzv. cold brew. Tá má v sebe vďaka iným extračným podmienkam viac prirodzenej sladkosti, menej acidity a naopak, viac kofeínu.
Okrem toho je zaujímavá aj jej samotná príprava, ktorá prebieha v systéme sklenených nádob a trubiek, ktoré pripomínajú malé laboratórium, a nie prístoj na filtrovanie kávy.
Nie je to však žiadna veda. Do hornej nádoby sa naleje studená voda, ktorá pomaly kvapká na papierový filter a postupne preteká cez namletú kávu do poslednej nádoby. Jednej kvapke kávy to trvá približne dve sekundy, celému objemu zas 12 hodín. Fascinujúce divadlo!
Letné kávové menu v kaviarni Bread & Coffee
Naši baristi vám v kaviarni radi pripravia obe varianty. Pokiaľ by ste však mali chuť na niečo nefiltrované, radi vám pripravíme napríklad aj kávu vyšejkovanú s mliekom, ľadom a mandľovým sirupom, či čoraz obľúbenejší espresso tonic servírovaný na ľade.