Sú ich plné tržnice, záhrady aj lúky. Voňavé bylinky, zdravé jedlé buriny, vňate sezónnej zeleniny a listy rôznych veľkostí, tvarov a farieb robia leto zdravšie a o poriadny kus chutnejšie. Viete ako ich uskladniť alebo uchovať tak, aby vám v kuchyni vydržali čo najdlhšie? Tipy, triky a zásady správneho skladovania, podľa nášho šéfkuchára Mateja Tuhého, máte teraz na dohľad. Čítajte ďalej.
Vzduchotesná nádoba + vlhčená utierka
Vo Fach Bistre bylinky a jemnú listovú zeleninu nakrajdšej skladujeme v čistých uzatvárateľných nádobách, do ktorých vložíme kus papierovej utierky. Tú jemne pokropíme vodou alebo navlhčíme rozprašovačom, uložíme do nej vňate, byliny alebo listy a na záver ich prikryjeme ďalšou vrstvou vlhkej papierovej utierky. Nádobu nezabudneme zatvoriť a skladovať v chladničke.
Pohár + voda + vrecko
Bylinky a listy, ktoré majú pevnejšie stonky ako napríklad petržlenová vňať, kôpor, mangold alebo kučeravý kel, môžete skladovať aj v pohári s vodou. Podobne ako keby ste do vázy vkladali kvety, stonky najprv zrežte, aby boli čerstvé a vedeli ľahko prijímať vlahu, a potom vložte aj s pohárom do chladničky.
PRO TIP #1
Ešte predtým ako bylinky uskladníte do nádoby alebo pohára, vyberte spomedzi nich všetky suché, zvädnuté alebo hnijúce kúsky. Svojim procesom odumierania tak nebudú ovplyvňovať zdravé listy.
PRO TIP #2
Ak si práve odtrhnutú alebo kúpenú listovú zeleninu umyjete vopred, zefektívnite a zrýchlite si varenie. Dbajte pri tom na to, aby ste ju pred uskladnením zbavili prebytočnej vody buď v šalátovej odstredivke alebo vo veľkom sitku, ktoré prekryjete suchou papierovou utierkou a poriadne pretrasiete.
PRO TIP #3
Zostali vaše bylinky alebo zelenina v teple dlhšie a domov ste ich doniesli zvädnuté? Oživíte ich namočením do veľkej nádoby plnej studenej vody a ľadu na približne 10-15 minút. Ľad nepoužívajte iba v prípade veľmi jemných a tenkých listov ako je baby špenát alebo kapucínka. Ich štruktúra by sa pri kontakte s ním poškodila. Stále im však môžete prinavrátiť chrumkavosť ponorením do studenej vody bez ľadových kociek.
Ak nie čerstvé, tak sušené
Alebo mrazené?
Ak vás neláka sušenie, natrhajte alebo nasekajte byliny a uložte ich do mrazničky. Síce si už nezachovajú štruktúru a nebudete nimi môcť zdobiť jedlá, no v omáčkach, prívarkoch alebo polievkach vám aj počas chladných mesiacov pripomenú to, ako chutilo minulé leto.
Čerstvé, zelené a sezónne
Najlepší čas užiť si čerstvé zelené rastliny je práve teraz! Pripravte si malú misku šalátu ku každému hlavnému jedlu, dekorujte taniere veľkým množstvom bylín a vňatí a ak chcete nabrať inšpiráciu ako na to, zastavte sa vo FACH Bistre. Do našich jedál totiž dávame to, čo sezóna práve hojne ponúka – špenát, mrkvovú vňať, pažítku, bazalku, repové listy, ligurček, poľníček, kôpor, mätu, čakanku aj kapucínku.
Text | Katarína Kopúnová
Foto | Juraj Roháč
© FACH Bratislava