Hosť nemá vytvárať atmosféru, má do nej prísť

Presne to vraví jeden z najnovších členov nášho tímu. Kto je Ladislav Fajin a čo všetko pre vás chystá v Mozartovom dome? Tešte sa na rozhovor plný prekvapení, na veľkú novinu a očakávajte aj tekutý recept na záver. My vám zatiaľ prezradíme, že Laci je náš bar manažér a do Fachu prišiel priniesť to, čo tu bolo, teraz nie je, ale keď dozrie čas, opäť bude.

Laci, povedz nám, kto je Laci Fajin?

Chalan z Topoľčian. Pochádzam z gastro rodiny. Môj otec prevádzkuje niekoľko vlastných podnikov. Brat je expert na krízový manažment v hoteloch a vďaka nim som si v gastre prešiel hádam všetkým.

Ako si sa dostal k práci za barom?

Pôvodne som chcel byť kuchárom. Kuchárčinu som študoval na Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Tam som uvidel, že gastro remeslo môže byť spojené s alkoholom, /smiech/ a tá cesta sa mi extrémne zapáčila.

Doštudoval som, najprv som pracoval ako barista za kávovarom vo svojom rodnom meste. Neskôr som odišiel do Bratislavy, kde sa mi začal plniť sen o miešaní drinkov za barom. Pracoval som vo viacerých vychytených baroch, najdlhšou časťou mojej cesty bola skúsenosť v Mirror bare, kde som bol od otvorenia. Po štyroch rokoch bol Mirror rozbehnutý a dobre nastavený a ja som cítil potrebu posunúť sa o krok ďalej.

Prečo si sa rozhodol ponoriť do Fachu?

Fach som mal vždy rád, trávil som tu mnoho času a páčila sa mi jeho minimalistická škandinávska architektúra a koncept ako taký ma doslova pohltil. Preto keď som uvidel, že je tu priestor, v ktorom by som sa mohol realizovať, nebolo ma treba dlho presviedčať.

Tak prezraď, čo sa bude diať?

Síce som nikdy neplánoval otvárať bar, ale cesta sa sama otvorila a povedal som si, že moje myšlienky majú uzrieť svetlo sveta. Po odprezentovaní mojej idey, padlo rozhodnutie, že bar, ktorý už raz bol otvorený – v úplných začiatkoch Fachu – oživíme a otvoríme opäť.

Aký bude nový FACH Bar?

Verím, že hosť má prísť do atmosféry. Nemá ju vytvárať. Jedinečnú atmosféru spojenú s udržateľnosťou plánujem preniesť do konceptu, ktorý sa v týchto mesiacoch tvorí. Vo Fachu je bežným zvykom, že na veci sa myslí do hĺbky, suroviny sa spotrebúvajú na 100% a úžitok sa vytvára aj z toho, čo sa na prvý pohľad bežne nepoužíva. Teší ma, že vo Fachu sa tvorí vlastný svet a baví ma byť jeho súčasťou a vdýchnuť mu nový život, moje remeslo a oživiť koncept 4 prevádzok pod jednou strechou.

Prezradíš ako bude bar vyzerať?

Predstavte si myšlienky, ktoré sú ešte len na podlahe a ako postupujú vyššie vystrelia do fantázie. Vizuálom bude kľúčový element, ktorý bude symbolizovať zrod a tvárnosť myšlienok, kolobeh života a najmä živý organizmus, ktorým bar bezpochyby je. V baroch totiž žiadny večer nie je rovnaký ako ten predošlý. Menia sa hostia, mení sa atmosféra, mení sa život v ňom.

Čaká náš rekonštrukcia pôvodného baru, ktorá prinesie niečo, čo v Bratislave doposiaľ nebolo. Chcem, aby hostia videli, že barmanstvo je umenie, že ide o plnohodnotné remeslo a chcem, aby boli súčasťou toho, čo sa za barom deje.

Do otvorenia nám zostáva prejsť kus cesty, tak nám zatiaľ prezraď, s akým druhom alkoholu pracuješ najradšej?

Väčšina barmanov by na túto otázku odpovedala ginom. Je to verzatilný alkohol, z ktorého sa dajú robiť veľmi pekné drinky. Ja osobne mám ale najradšej tequilu. Myslím, že jej živelnosť odzrkadľuje mňa samého. Má špecifickú chuť, ktorú barman nemôže chcieť pokryť. Musí ju nechať príjemne dominantnú, aby nezapadla. Treba ju podporiť a nechať hovoriť.

Teraz si predstav, že si na dovolenke, sedíš v dobrom bare, aký drink si vypýtaš?

Môj najobľúbenejší je určite Corpse Reviver No. 2. Je to kombinácia ginu, fortifikovaného vína, pomarančového likéru, citrónovej šťavy a absinthu. Je to šialene svieže, chutné, letné.

Ak by som ale bol na ozajstnej dovolenke, pravdepodobne by som sedel v Taliansku a popíjal lokálnu klasiku – Garibaldi alebo Campari Sodu.

Dáš nám nejaký tip na jednoduché osvieženie, ktoré by prenieslo na dovolenku aj nás a ľudí, ktorí práve čítajú tieto riadky?

Určite! Urobte si twist na Gin Tonic. Gin nahraďte Tequilou Blanco, pridajte grepovú kôru alebo plátok grepu, ktorý pekne dotvorí aromatickosť tequily.

Do dnešného dňa ste mohli Laciho stretnúť na niekoľkých eventoch, ktoré vo Fachu pripravoval. Jeho drinky ste popíjali počas Meet & Greet, Drink & Vibe, na Experience Dinner, Italian Brunch a naposledy tiež na Cocktails & Art.

Kým sa otvoria masívne dvere nášho baru, stretnete Laciho opäť. Kvôli veľkému úspechu budeme počas augusta opäť raňajkovať po taliansky na nádvorí a črtajú sa aj ďalšie zaujímavé eventy a kolaborácie.

Laci Fajin je živel a tešíme sa, že svoju energiu pretaví do nového konceptu, ktorý začína rásť pod strechou Mozartovho domu. Nemôžeme sa dočkať, kedy v ňom budeme môcť privítať aj vás a popriať vám Cheeeers!


Text | Katarína Kopúnová
Foto | Juraj Roháč
© FACH Bratislava

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.