Pokiaľ si chcete rozšíriť svoje vinárske obzory a dozvedieť sa o víne čo najviac, spísali sme pre vás tri tipy na knihy, ktoré sú skvelou studnicou múdrosti – a nielen o víne ako takom.
Naturálne víno pre začiatočníka
Isabelle Legeron, držiteľka titulu Masters of Wine, napísala knihu o fenoméne, ktorý sa šíri svetom s neuveriteľnou vervou, ale tiež kontroverziou. Reč je o naturálnom víne, ktoré síce nemá presnú definíciu, no tí najviac zanietení zastávajú filozofiu, že ide o víno vyrobené len z hrozna.
Počkať, nie je všetko víno vyrobené z hrozna? Podľa Isabelle nie. V knihe popisuje praktiky bežných konvenčných vinárov, ktorí sa neštítia do vína pridávať rôzne cudzie látky a materiály na stabilizáciu a „vylepšovanie“ chuti vína.
Ak vynecháme viaceré postreky vinohradov počas roka, Isabelle spomína aj rôzne metódy typu prisypanie dubových chipsov do vína, vďaka ktorým dostane vinár efekt dubového suda vo vôni a chuti – lacno a rýchlo.
V kontraste týchto vinárov však popisuje ľudí, ktorí sa vracajú k prírodnejšiemu spracovaniu vína – svoje vinice častokrát obhospodarujú v ekologickom alebo biodynamickom režime, hrozno oberajú ručne a spracúvajú ho čo najšetrnejšie, pričom do vína absolútne nič nepridávajú a nechávajú mu potrebný čas, kým samé dozreje.
Navyše, v knihe nájdete množstvo zaujímavých informácii s témami, ktoré s naturálnym vínom úzko súvisia. Za zmienku stojí fermentovanie vlastných potravín, výroba kváskového chleba, prevencia proti škodcom v záhrade pomocou rôznych prírodných prípravkov alebo rozpoznávanie chýb vo víne.
A to nehovoríme o 120 konkrétnych tipoch na rôzne biele, oranžové, ružové, červené a sladké vína, ktoré môžete sami vyskúšať.
Putovanie za vínom z pohľadu ocenenej novinárky
Alice Feiring sa do pozornosti verejnosti dostala najmä ako novinárka pre New York Times a Wall Street Journal, neskôr nasledoval aj jej veľmi známy a populárny vínny blog The Feiring Line. Jej štýl písania je neopakovateľný, častokrát sa nebojí ísť do kontroverzných tém, kde ako antropologička skúma a odomyká tradície spojené s produkciou vína.
Okrem novinárčine a svojho blogu sa intenzívne venuje aj písaniu kníh. Jednou z nich je Nahé víno, napínavé rozprávanie o histórii a osobnostiach naturálneho vína.
Knižka je skôr
Vínova rubrika v barovom časopise
Slovenský magazín o barovej kultúre je zväčša plný rozhovorov s inšpiratívnymi barmanmi, receptami na inovatívne koktejly a tipmi na parádne bary po celom svete. Najnovšie sa k už tak skvelému obsahu pridala aj prvá vínová rubrika, Wine Dictionary, ktorú píše skúsená someliérka Valentína Kasperová.
Valentína sa v pravidelných článkoch podujala na neľahkú úlohu. Sňať víno z pomyselného piedestálu a s trochou nadsádzky predstaviť základné pojmy, ako aj mnohé praktické informácie o víne. Ukázať tak, že vína sa netreba báť – ani keď si myslíte, že mu nerozumiete. Stačí si ho jednoducho užiť.
Bonus: odborný tip od nášho hlavného someliéra
„Pre mňa je jednou z najlepších kníh pre začiatočníkov tá od Catherine Cole s názvom Dobré víno pre každého. Je to nadčasový vínny šlabikár, ktorý je plný cenných rád ako postupovať pri kúpe vína do vinotéky, až po jeho podávanie a skladovanie. Navyše, desať špičkových someliérov a šéfkuchárov vám prezradí svoje obľúbené kombinácie párovania jedla a vína, a k tomu ešte pridájú tipy, na čo by ste ako dobrí hostitelia nikdy nemali zabudnúť,“ nadšene opisuje knižku náš someliér.
A ako si užiť víno vo Fachu?
V našej reštaurácii a bare nájdete najmä vína od menej známych lokálnych vinárov, ktoré produkujú výborné vína s veľkým potenciálom. Nezvyčajné párovanie jedla s nápojmi vzniká v réžii hlavného someliéra Jakuba Doktoríka.
Ako všetci v reštaurácii, aj on sa riadi aktuálnou sezónou, a tak si k nášmu tasting menu môžete dať aj takzvaný “drink pairing” – teda vína, pivá a cider, ktoré sa parádne dopĺňajú s jednotlivými chodmi a rozvíjajú ich ešte o kúsok ďalej.